anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

MBgryf galeria - amator ale chcę się uczyć

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

MBgryf galeria - amator ale chcę się uczyć

Witam wszystkich użytkowników forum, a szczególnie "kompaktowców". Tak jak w temacie jestem amatorem fotografii ale chcę robić coraz lepsze zdjęcia dlatego będę wdzięczny za wszelkie sugestie również te krytyczne. Teorii o fotografii trochę poczytałem ale w praktyce nie zawsze to wychodzi.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

Kolejne fotki.
Trochę ruchu na świerzym powietrzu

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

27 ODPOW. 27
profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

Kolejne fotki - czekam na sugestie.

profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

Proszę o pomoc Aby wstawić zdjęcie do galerii trzeba je zmniejszyć i wyostrzyć po zmniejszeniu i moje pytanie - co mam zrobić żeby po zmniejszeniu rozmiaru zdjęcia i wyostrzeniu zachować parametry zdjęcia EXF ?, czy jet to możliwe ?, ewentualnie jakim programem ?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witaj.
Jeśli chodzi o zdjęcia - są w miarę poprawnie skadrowane. Teorię poznajesz, a praktyka przyjdzie z czasem.

MBgryf napisał(a):

Aby wstawić zdjęcie do galerii trzeba je zmniejszyć i wyostrzyć po zmniejszeniu


Zgadza się - używamy monitorów o różnych wielkościach (netbooki) i zdjęcie powinno być widoczne na każdym, bez przewijania. Przyjęło się, że dłuższy bok winien mieć 800 pikseli. Wyjątkiem są panoramy.
Wyostrzenie (z umiarem) po zmniejszeniu stosujemy dlatego, że przeskalowanie zdjęcia zazwyczaj wiąże się ze spadkiem jakości (ostrości).
Każdy program do podstawowej obróbki powinien to umożliwiać. PaintShop Pro 13, którego używasz - myślę że też.
Co zrobić aby EXIF był zachowany? Zazwyczaj gdzieś w opcjach jest - "zachowaj exif" - wystarczy znaleźć i odpowiednio zaznaczyć. Nie znam Twojego programu, więc nie podpowiem w którym dokładnie miejscu to jest u Ciebie - czasem bywa w opcjach ogólnych, a czasem tuż przed samym zapisem na dysk...

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

Dziękuję za opinię o zdjęciach i info w sprawie exif.
Używam programu Corel Paint Shop Photo Pro X3 spróbuję poszukać tych ustawień o których pisałeś.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Miałem dostęp do tego programu, więc wiem na pewno, że to sie da :thumbsup:
Jak nie znajdziesz, to mogę sprawdzić, ale nie tak od razu :D

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

Ma się rozumieć że nie od razu :D
Ja dopiero późnym popołudniem lub wieczorkiem będę mógł pokombinować w Corelu.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Może jest inny sposób, ale znam taki (w polskiej wersji):
Plik/Zapisz jako/Opcje/Uruchom optymalizator/ zapisz dane EXIF/OK

- to zaznaczenie kwadracika.

Rzadko mam styczność z tym programem, więc nie znam wszystkich możliwości jego ustawień.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

Dziwna sprawa z tym programem Corela - jak przeglądam zdjęcia w organizerze to pokazuje exif, ale jak otwieram zdjęcie do edycji to już danych exif nie ma. Po prostu dane są gubione w momęcie wczytania jeszcze przed zapisem :( .