anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jagodowy powrót ;) Majowa sesja.

4036-----
Początkujący

Jagodowy powrót ;) Majowa sesja.

Witam Was serdecznie po dłuższej przerwie. ;)
Na forum od dawna nie pisałam, ale na forum często zaglądam ;) Może niektórzy mnie pamiętają. A jeśli pamiętają to wiedzą, że za lustrzanką miałam poczekać jeszcze jakieś dwa lata, jednak się udało i dostałam ją teraz :D Jest to Sony :c56 35 z kitowym obiektywem 18-55, który będzie mi musiał starczyć na dość długo... ;) No, ale cóż. Lepsze to niż nic.
Załączam kilka fotek mojego psa. Lustrzanke mam od wczoraj, więc to moje pierwsze próby... Na pewno zaraz ktoś powie, że nie powinnam takich fotek wstawiać na forum, no ale wstawiam :D Proszę o wskazówki.

16 ODPOW. 16
profile.country.pl_PL.title
tobaszc53
Początkujący

Ja bym robił w kolorze. Goldeny to psy o ładnym umaszczeniu.

..shprot..
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witaj, Jagodo. Masz fajny aparat i warto go dobrze poznać :thumbsup:
Kilka rad na początek: Jeśli zamysł artystyczny nie sugeruje innego rozwiązania, to ogólna zasada jest taka, że ostrość powinna być na oczach (człowieka, zwierzęcia), a nie na nosie, jak tutaj. Zapewne użyłaś szerokiego pola AF i on sobie tak, automatycznie wybrał. Warto zwrócić uwagę, gdzie się te kwadraciki pól ostrości zapalają, albo przełącyć na AF punktowy/lokalny i samemu decydować co ma byc ostre.
Druga sprawa - trochę ciemno miałaś, a fotografia jednak potrzebuje światła, czasy migawki są dosyć długie i mam wrażenie, że zdjęcia są delikatnie "poruszone".
Zapewne miałaś ustawione ISO-auto, dlatego wszystkie na 1600 (na więcej automatyka nie pozwala) - DRO lepiej wyłączyć przy wysokich czułościach (miałaś chyba ustawione na auto).
Natomiast warto skorzystać z ISO-auto-z wielokrotnym naswietleniem i wówczas można uzyć wyższego ISO z całkiem dobrym efektem.
Chwali się, że nie błyskałaś lampą psu po oczach, jadnak więcej światła by sie przydało - lepiej pracować na niskich ISO i krótkich czasach.

I jeszcze jedno - zbyt blisko i trochę przerysowane sa proporcje łba i ciut ciasno kadrowane.

To tyle - poznawaj swój aparat i chwal się dokonaniami :D

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj,

Gratuluję zakupu :c56 35!

Masz pięknego psa!

Rozumiem, że jest na razie głównym bohaterem Twoich zdjęć. :c6
Do albumu jednak sugerowałbym lekką selekcję, bo na razie te zdjęcia bardzo podobne są.

Pozdrawiam! :c20

4036-----
Początkujący

Dziękuje za opinie :thumbsup:
ostrość powinna być na oczach (człowieka, zwierzęcia), a nie na nosie, jak tutaj.


Rzeczywiście, też to zauważyłam. Spróbuje z punktowym.
trochę ciemno miałaś, a fotografia jednak potrzebuje światła, czasy migawki są dosyć długie i mam wrażenie, że zdjęcia są delikatnie "poruszone".


No niestety też mam takie wrażenie. Ale to z tego, że fotografowałam w trybie A, a w nim czas otwarcia migawki jest dobierany automatycznie...
Zapewne miałaś ustawione ISO-auto, dlatego wszystkie na 1600 (na więcej automatyka nie pozwala) - DRO lepiej wyłączyć przy wysokich czułościach (miałaś chyba ustawione na auto).


Nie, sama ustawiłam takie ISO :smileyredface: A lampy nie użyłam, bo po pierwsze nie chciałam mu za dużo błyskać po o oczach. Po drugie próbowałam robić zdjęcie z lampą, ale było takie jakby prześwietlone... Mimo tego, że ustawiłam niższe ISO. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego tak się dzieje...

Lajam, no tak. Zdjęcia są rzeczywiście bardzo do siebie podobne. Następnym razem będą bardziej różne. No i w kolorze -shprot ;)

Jeszcze jedno pytanie. Czym czyścic obiektyw? Chodzi mi o ślady palców na obiektywie. Wystarczy sucha szmatka czy raczej nie?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca


trochę ciemno miałaś, a fotografia jednak potrzebuje światła, czasy migawki są dosyć długie i mam wrażenie, że zdjęcia są delikatnie "poruszone".


No niestety też mam takie wrażenie. Ale to z tego, że fotografowałam w trybie A, a w nim czas otwarcia migawki jest dobierany automatycznie...
Zapewne miałaś ustawione ISO-auto, dlatego wszystkie na 1600 (na więcej automatyka nie pozwala) - DRO lepiej wyłączyć przy wysokich czułościach (miałaś chyba ustawione na auto).


Nie, sama ustawiłam takie ISO :smileyredface: A lampy nie użyłam, bo po pierwsze nie chciałam mu za dużo błyskać po o oczach. Po drugie próbowałam robić zdjęcie z lampą, ale było takie jakby prześwietlone... Mimo tego, że ustawiłam niższe ISO. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego tak się dzieje...

Jeszcze jedno pytanie. Czym czyścic obiektyw? Chodzi mi o ślady palców na obiektywie. Wystarczy sucha szmatka czy raczej nie?




Zacznę od końca. Specjalna szmatka do czyszczenia optyki (do dostania w sklepach i niektórych serwisach foto) lub bardzo dobrze sprana szmatka bawełniana (po kilkunastu praniach a nie po jednym długim :c20 ). Ale nie czyść szmatką zanim nie użyjesz gruszki. Drobne twarde elementy mogą być na szkle i pocierając szmatką zrobisz sobie rysy. Dlatego najpierw przedmuchujesz czyszczone powierzchnie powietrzem, potem czyścisz szmatką i znowu możesz przedmuchać. W sklepach foto są do kupienia gruszki (w wątku o czyszczeniu matrycy chyba kris polecał model gruchy. Możesz użyć też zwykłej z apteki, należy jednak uważać bo często te gruszki są w środku wysypane talkiem (w celach konserwujących) i możesz narobić sobie dodatkowej roboty. Taką gruszkę przed użyciem należy wypłukać i bardzo dobrze wysuszyć.
Co do spraw naświetlania, tak jak napisał Tadeusz , fotografia potrzebuje światła. Nie sprawdzałem Twoich zdjęć ale jeżeli naświetlałabyś w trybie priorytetu migawki (S) to być może przy zadanym czasie przez Ciebie obiektyw by się już więcej nie otworzył i zdjęcie byłoby niedoświetlone. Co do wysokiego ISO to jeżeli dobrze naświetlisz zdjęcie to wysokie ISO nie będzie straszne. Poczytaj o obróbce, o programach do obróbki RAW, do odszumiania. Zobaczysz, że zdjęcie można teraz łatwo i dość mocno "poprawić".

4036-----
Początkujący

Dzięki za wskazówki. :c22
Będę zamawiała na fotobasi torbę do aparatu. Jest tu też taki zestaw czyszący: http://www.fotobasia.pl/product/akcesor ... clean-kit/ Nadawałby się?

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Do czyszczenia to najlepiej Gruszka i Lenspen do czyszczenia matrycy.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Jest tu też taki zestaw czyszący: http://www.fotobasia.pl/product/akcesor ... clean-kit/" target="_blank Nadawałby się?



Ściereczka, pędzelek O.K. Ale ta gruszka jest gruszką tylko z nazwy. Kiedyś dostałem bardzo podobny zestaw z jakiejś okazji więc wiem jak to wygląda :c20 . Jeżeli się zdecydujesz na niego to płynu na razie nie używaj, a w ogóle tylko w ostateczności.
gruszka, szmatka, Lens-pen - pędzelek i ircha. Ten lenspen nie jest do matryc tylko do obiektywów (w przeciwieństwie do tego, o którym pisał mat_czok). To są przykładowe rzeczy, nie musisz kupować dokładnie takich i w tym sklepie.
Ja mam taki zestaw: gruszka z apteki średniej wielkości, pędzelek do nakładania pudru (jak najmiększy) z drogerii, ściereczka z koszuli flanelowej, dość długo używanej a więc i pranej wielokrotnie, mam jeszcze ściereczkę firmową Sony.
I tu małe sprostowanie do poprzedniego postu: nie bawełna tylko flanela wielokrotnie prana. Są jeszcze ściereczki z mikrofibry.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

I właśnie mikrofibra jest moim zdaniem najlepsza. Dobrej jakości szmatki do optyki można kupić u optyka. :)