anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Trudny wybór

profile.country.pl_PL.title
makersky-----
Początkujący

Trudny wybór

Witam
Chciałbym wybrać kamerę do zastosowań domowych, po wstępnej selekcji doszedłem do 2 modeli (HDR-XR200VE i HDR-CX11E - porównanie http://www.sony.pl/comparison/hdrxr200ve.cen/hdrcx11e.cen).

Którą byście polecili ? Niby model XR jest nowszy, CX już chyba nie produkowany (ciężko ją dostać, na kilku stronach widziałem już opis - wycofana z produkcji) ale zostaje po tym modelu spora luka.

Jak wygląda w kamerach przełożenie ilość piksli na jakość obrazu video ?

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

23 ODPOW. 23
adam.malysz
Początkujący

Ja już dawno skorzystałem z tej opcji... Powiem CI że jeżeli dużo nagrywasz to takie rozwiązanie jst zabawienne, szczególnie jezeli archiwizujesz wszystko na kompie. Wydatek ok 300 - 500 złotych ale uwierz mi że warto.
Pozdrawiam

larue82
Początkujący

Ja nie mam zaufania do nośników typu wszelkiej maści płyty, łatwo zgubić, uszkodzić, pożyczyć i zapomnieć komu. Za 1TB zewnętrzny dysk twardy płaci się średnio koło 400zł i nawet jak sporo nagrywasz to spokojnie na dłuższy czas wystarczy, nie ma co się oszukiwać chce mieć się możliwość nagrywania w bardzo dobrej jakości to niestety odbija się to na objętości samych plików.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Wygoda twardych dysków, pojemności itd. OK. Ale fakt, że nie masz większego wpływu na żywotność tego nośnika to duży minus. W najmniej odpowiednim momencie potrafi się rozwalić i tracisz wszystkie dane. Z płytami jest o tyle dobrze, że żywotność zależy od tego, jak o nie dbasz. To duży plus... Mam sporo danych zarchiwizowanych na płytach cd i dvd, mają swoje pudełka i miejsce w szafce. Jeszcze się na nich nie zawiodłem. Co do dysków twardych, już 2 mi poleciały, jeden 80GB, drugi 160GB. W obu przypadkach dane bezpowrotnie stracone.

boston-----
Początkujący

Proszę nie eliminować na etapie wyboru kamery tych z nośnikami mini DV. Ostatnio na własnej skórze przekonałem się, że nie jest to anachroniczne rozwiązanie jak niegdyś myślałem (i dziś wstydzę się tego, oj wstydzę). kasety są tanie i wygodne a jednocześnie format HDV ma wiele przewag na AVC. Chociaż w przypadku Sony najnowsze przetworniki i rozwiązania zdaje się są zastosowane w modelach z dyskiem twardym i hybrydy (optyka i rewelacyjny przetwornik).

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

boston napisał(a):

HDV ma wiele przewag na AVC



Jakie to przewagi? Chyba tylko ilość programów do obróbki tego pierwszego. HDV koduje w MPEG-2, za to AVC w dużo lepszym MPEG-4/H-264. Pierwszy format jest popularniejszy, ale drugi jest bardziej wydajny. AVC to przyszłościowy format, HDV będzie odchodził do lamusa...

boston-----
Początkujący

HDV ma bitrate dla 1080i wynoszące do 25mb/s, a jak zauważyłem po twoich wypowiedziach zgadzasz się z twierdzeniem, że czym wyższy bitrate tym lepsza jakość (w tym wypadku praktycznie bezstratna). Pytanie do ciebie jaki bitrate jest w przypadku 1080i AVC?

Dodatkowo to o czym wspomniałeś czyli fakt że Format HDV obsługiwany jest praktycznie przez wszystkie programy do edycji video high definition.

Myślę, że znaczna większość osób, które zawodowo i profesjonalnie zajmują się produkcją video powie ci, ze kompresja mpeg2 charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi parametrami jeśli idzie o jakość..

Na koniec dodam ostatnią przewagę HDV czyli cenę i wytrzymałość nośnika. Kasety mini DV kupisz za 8-10 zł i każdą z nich (60 min nagrania) możesz trzymać w pudełku przez wiele lat.

oldguest
Początkujący

boston napisał(a):

HDV ma bitrate dla 1080i wynoszące do 25mb/s, a jak zauważyłem po twoich wypowiedziach zgadzasz się z twierdzeniem, że czym wyższy bitrate tym lepsza jakość (w tym wypadku praktycznie bezstratna). Pytanie do ciebie jaki bitrate jest w przypadku 1080i AVC?



Kodek AVCHD jest wydajniejszy. Czyli przy mniejszym przepływie danych potrafi uzyskać podobny efekt.

boston napisał(a):

Myślę, że znaczna większość osób, które zawodowo i profesjonalnie zajmują się produkcją video powie ci, ze kompresja mpeg2 charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi parametrami jeśli idzie o jakość..



Nie ma czegoś takiego jak lepsza/gorsza to wszystko zależy od przepływu danych (bitrate). A porównując te kodeki przy tym samym bitrate AVCHD da lepszy obraz.

boston napisał(a):

Na koniec dodam ostatnią przewagę HDV czyli cenę i wytrzymałość nośnika. Kasety mini DV kupisz za 8-10 zł i każdą z nich (60 min nagrania) możesz trzymać w pudełku przez wiele lat.



Kasetka HDV nie kosztuje 8-10zł. Tyle kosztuje zwykła kasetka DV, HDV (te lepszej jakości przygotowane specjalnie do HDV) są 5-10 razy droższe. A można śmiało trzymać parę lat o ile zapis magnetyczny się nie rozpłynie to nie będzie na czym tego już odtworzyć...

boston-----
Początkujący

Kodek AVCHD jest wydajniejszy. Czyli przy mniejszym przepływie danych potrafi uzyskać podobny efekt.


Format AVCHD i kodek mpeg4 którego używa ten format jest wydajniejszy - to prawda LECZ proszę o wskazanie kamery do zastosowań amatorskich AVCHD (z przedziału do 6000 zł) gdzie bitrate wynosi 25mb/s a tyle wynosi w kamerze HDV. W kamerach AVCHD mamy 16mb/s maksymalnie (choć może się mylę, nie znam wszystkich kamer). A kodek mpeg 4 aż tyle wydajniejszy od mpeg2 nie jest.

Nie ma czegoś takiego jak lepsza/gorsza to wszystko zależy od przepływu danych (bitrate). A porównując te kodeki przy tym samym bitrate AVCHD da lepszy obraz.



Jak już zaznaczyłem wyzej przy tym samym bitrate można powiedzieć ze AVC jest wydajniejszy niż HDV


Kasetka HDV nie kosztuje 8-10zł. Tyle kosztuje zwykła kasetka DV, HDV (te lepszej jakości przygotowane specjalnie do HDV) są 5-10 razy droższe. A można śmiało trzymać parę lat o ile zapis magnetyczny się nie rozpłynie to nie będzie na czym tego już odtworzyć...


Sony na stronie jak i w instrukcji poleca kasety oznaczone symbolem mini DV. Ja używam kaset premium dv Sony za które płace 8 zł (jeśli kupuje w 5 paku) lub ok 10 zł pojedyncza sztuka. kasety sprawdzają się znakomicie i jeśli używamy ich do 2-3 krotnego zapisu (a ja używam do jednokrotnego) to nie ma specjalnej różnicy miedzy nimi a kasetami za 30 - 80 zł z oznaczeniem HDV. Pamiętajmy że na kasecie nie są zapisywane obrazy (to nie klisza), a cyfry!. Polecam liczne wypowiedzi w tym zakresie na forach specjalistycznych gdzie kasety HDV poleca się jedynie do profesjonalnych zastosowań w produkcji filmowej. Jeszcze raz zaznaczę że oficjalna specyfikacja Sony (i innych producentów) rekomenduje do kamer hdv kasety z symbolem mini DV. Dla zainteresowanych: polecam poszukać info o temacie mini dv czy hdv w google. Kasety mini DV nagrywają w rozdzielczości hd i wpeni nadają sie do kamer HDV (ja używam HC9).

oldguest
Początkujący

boston napisał(a):

LECZ proszę o wskazanie kamery do zastosowań amatorskich AVCHD (z przedziału do 6000 zł) gdzie bitrate wynosi 25mb/s a tyle wynosi w kamerze HDV. W kamerach AVCHD mamy 16mb/s maksymalnie (choć może się mylę, nie znam wszystkich kamer).



Proszę mi pokazać kamerę HDV do 6000zł która zapisuje 1920x1080. HC9 ma 1440x1080.

boston napisał(a):

A kodek mpeg 4 aż tyle wydajniejszy od mpeg2 nie jest.



Z wyliczenia 25Mbps do 16Mbps wynika że 56% więcej zapisywanych danych jest przy 25Mbps. Moim zdaniem kodek jest AVCHD jest dużo bardziej efektywny niż 56%.

boston napisał(a):

Pamiętajmy że na kasecie nie są zapisywane obrazy (to nie klisza), a cyfry!.



Ja bym powiedział że zapisane są "0" i "1". Jak zapis magnetyczny się uszkodzi (przez wielokrotne nagrywanie lub przez czas) to kamera ma specjalne algorytmy próbujące odzyskać brakujące elementy przez dobranie w tym miejscu sąsiedniego koloru (pojawiają się kwadraciki na obrazie jednego koloru).

boston napisał(a):

Kasety mini DV nagrywają w rozdzielczości hd i wpeni nadają sie do kamer HDV (ja używam HC9).



Niby tak a niby nie. Kamera nagra ale częściej się pojawia zjawisko j/w.

Problem jest skomplikowany ponieważ należało by jeszcze wziąć pod uwagę to jak ktoś chce przechowywać materiał. Moim zdaniem przechowywanie kasetek jest niebezpieczne ponieważ zapis magnetyczny może nie sprostać próbie czasu. A jeśli nawet kasetki dalej będą nadawały się do odczytu po 10 latach to może się okazać że nie ma już czym ich odtworzyć... Jeśli kamera się zepsuje i nie będzie opłacalna naprawa to nie będzie już co kupić. Jak ktoś chce to przekonwertować na jakiś znany format musi każdą godzinę przegrać 1:1 a potem zrekompresować (co też długo trwa) żeby zajmowały jakąś normalną powierzchnię na dysku. Co prawda dyski mamy duże np. 500GB ale to starczy jedynie na około 33h w HDV?

boston-----
Początkujący

Warto jeszcze dodać, że przy rozdzielczości porównywalnej to jest 1440 na 1080 w hdv mamy bitrate 25 mb/s podczas gdy w avchd 9mb/s czyli prawie 3 razy mniejszy dla tych samych rozdzielczości.

Chciałbym jeszcze załączyć mały cytat z Foto Kuriera 2/2009: --- Najważniejszą i niepodważalną cechą kamer HDV jest jakość rejestrowanego materiału, która wynika ze strumienia danych, jaki towarzyszy standardowi HDV. Kompresja MPEG2 charakteryzuje się zdecydowanie wyższymi parametrami jakościowymi i większymi możliwościami edycyjnymi niż popularny dziś amatorski format AVCHD, oparty na kodeku H.264 MPEG-4 ---

Myślę, że zawiera on jeszcze jedną ważną kwestię, która trochę uciekła z tej dyskusji a mianowicie możliwości edycyjne. Ponieważ znam wiele programów do edycji stwierdzam, ze większość z nich zdecydowanie lepiej współgra z formatem HDV, również ma on mniejsze wymagania jeśli chodzi o pc. Możliwości kompresji AVCHD są olbrzymie ale niestety wiąże sie to z potrzebą mocnego komputera. O ile ktoś ma mocne sprzęt to avchd nie jest jednak przeszkodą.

Co do przechowywania materiałów to proszę mi wierzyć do dziś mam (a to już 12 albo i więcej lat) kasety VHS z mojej pierwszej kamerki i raz że trzymają się one bardzo dobrze, 2 magnetowid również pozwala mi je obejrzeć (kamery niestety już dano nie mam) a 3 nie mam problemu ze zgrywaniem ich na komputer (co więcej jest to czynność którą może wykonać każdy). Co do mini dv to również po kilku latach nie zauważyłem w żaden sposób pogorszenia materiału. Wreszcie dzisiaj kasety wykorzystuję jako archiwum ale i tak cały materiał zgrywam na komputer po czym wybieram najważniejszy (30 proc) i z tego najważniejsze już 1/3 montuje i przygotowuje ostateczny kształt wideo. Nagrywając 2 godziny materiału na 1 miesiąc mam ok 10 - 15 minut gotowej produkcji na dysku twardym. 33 godziny 500 gb dysku to w moim przypadku materiał zarchiwizowany ok 130 miesięcy.

Mimo, że sam doceniam zapis na dysku twardym kamery (czy pamięci przenośnej) to na nowo odkryłem zalety kaset (a właściwie zdałem sobie o nich dopiero teraz sprawę w konfrontacji z innymi nośnikami). Wiem, że jak nie daj Boże dysk mi się spali na pc to zawsze w szufladzie będą na mnie czekały moje kasetki :)