anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sławka zabawy z dwusetką

alex------
Początkujący

Sławka zabawy z dwusetką

Witam wszystkich,

To mój debiut na tym forum, więc kultura wymaga ładnie się przywitać - dobry wieczór, nazywam się Sławek i jestem młodym człowiekiem coraz skuteczniej wciąganym w sztukę rysowania światłem. :tongue_winking:
Ok, uporawszy się z formalnym, lekko patetycznym wstępem, przejdźmy do sedna. Jestem amatorskim amatorem (mam nadzieję, że tylko do czasu i kiedyś się to zmieni) i w związku z tym nadal głównie bawię się, miast zajmować prawdziwym tworzeniem przez duże T. Pomyślałem, że jakieś świadectwa tych estetyczno-technicznych harców umieszczę tu - tak, dla... zabawy. ;)


Na pierwszy rzut dziewicza próba wywołania surowej fotki. UFRaw, dodatek do GIMPa, ujrzałem dziś po raz pierwszy i po prostu nie mogłem się oprzeć pokusie wypróbowania każdej dostępnej opcji i pokrętła. Kręcąc kolejnymi suwaczkami, niespodziewanie uznałem, że zdjęcie o tak niskim nasyceniu kolorów wygląda dosyć ciekawie. W przypływie artystycznego natchnienia dodałem jeszcze ramkę i proszę! Choć tu chyba powinienem raczej powiedzieć coś w stylu smacznego.

1
jogurt#2.jpg


Kolejne dwa zdjęcia są owocem wycieczki do Wilczego Szańca. Pomyślałem, że tym razem pokombinuję w programie graficznym. Nie wchodząc w to, czy lepiej, czy gorzej, ale fakt faktem - rezultat zmian prezentuje się dosyć mocno odmiennie od oryginału. Załączam obie wersje dla porównania.

2a.
ania#1.jpg

2b
ania#2.jpg

13 ODPOW. 13
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

1 nie jest dla mnie smaczna ;-)
2 - lepsza jest pierwsza wersja, bez przebajerowanej obróbki

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
alex------
Początkujący

Witam ponownie,

Jako, że jestem dosyć krytyczny i nic nigdy mi się nie podoba na tyle, żeby tutaj zamieszczać, temat ten prawdopodobnie będzie krótki. Na potwierdzenie załączam jeden z baaardzoo niewielu kadrów, które uważam za wystarczająco udane. ;)


3
AniaB&W.jpg

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

niby fajne bo ostre, trafione GO, dobra konwersja do BW
ale pytanie co chciał pokazać fotograf ?
no bo to, że Anie - się domyślam :nauseated_face:
ale co Ania robi - śpi ? czyta ? patrzy w dół bo coś tam jest ? boli ją szyja i musi mieć głowę w dół skierowaną ?

wiesz o co chodzi ? o brak powiązania skierowania głowy bohaterki zdjecia z tym po co ona to zrobiła ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
alex------
Początkujący

Nie zamierzam ostatnim obrazkiem aspirować aż do miana fotografii poruszającej, intrygującej, pobudzającej do myślenia, ale patrząc trochę szerzej: czy zawsze takie wyjaśnienie musi być podane na tacy? Być może nie jestem dostatecznie zdystansowany (w końcu wiem, czym była zajęta ;)), ale wydaje mi się, że wyraz twarzy podpowiada pewne skupienie, może lekkie znudzenie... Co jest tym brakującym rozwiązaniem? - dobre pytanie (ale nie przesadzajmy już z tym intrygowaniem - stąd właśnie uwaga o poruszaniu i innych wyrazach z "r").
Reasumując - czy fotka bez elementu wspomnianego przez Krisa (dobrze napisałem??) jest rzeczywiście niepełna? Oczywiście uznany profesjonalista powiedziałby, że nie - taki był jego zamysł, który zrodził się mu w głowie już w czasie życia prenatalnego. Ale biorąc pod uwagę amatora, którego fotki, nie oszukujmy się, przeważnie są w mniejszym lub większym stopniu zaskoczeniem dla niego samego.

Pytajnik obligatoryjnie na zakończenie: ?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

alex napisał(a):

Nie zamierzam ostatnim obrazkiem aspirować aż do miana fotografii poruszającej, intrygującej, pobudzającej do myślenia, ale patrząc trochę szerzej: czy zawsze takie wyjaśnienie musi być podane na tacy? Być może nie jestem dostatecznie zdystansowany (w końcu wiem, czym była zajęta ;)), ale wydaje mi się, że wyraz twarzy podpowiada pewne skupienie, może lekkie znudzenie... Co jest tym brakującym rozwiązaniem? - dobre pytanie (ale nie przesadzajmy już z tym intrygowaniem - stąd właśnie uwaga o poruszaniu i innych wyrazach z "r").
Reasumując - czy fotka bez elementu wspomnianego przez Krisa (dobrze napisałem??) jest rzeczywiście niepełna? Oczywiście uznany profesjonalista powiedziałby, że nie - taki był jego zamysł, który zrodził się mu w głowie już w czasie życia prenatalnego. Ale biorąc pod uwagę amatora, którego fotki, nie oszukujmy się, przeważnie są w mniejszym lub większym stopniu zaskoczeniem dla niego samego.

Pytajnik obligatoryjnie na zakończenie: ?


Wiesz dorabiać teorię to można do każdej fotki. :)



Co do pierwszego to absolutnie NIE! Truskawki się powinny obrazić za to :smileyhappy:

Drugie - w sumie nieruszana wersja lepsza, choć brak jej odrobinę kontrastu. Przeróbka niezbyt ciekawa.

Trzecie...hmm..Fajna szafka w kuchni ;) zwracaj uwagę na to co w tle. Dla mnie zupełnie przypadkowe zdjęcie.
Na plus konwersja :)

alex------
Początkujący

Lajam napisał(a):

Wiesz dorabiać teorię to można do każdej fotki. :) Fajna szafka w kuchni ;) zwracaj uwagę na to co w tle. Dla mnie zupełnie przypadkowe zdjęcie.



Właśnie dlatego była moja uwaga o tym, że robiąc tą fotkę nie miałem w głowie kreowania czegoś super intrygującego i w ogóle. Po prostu trochę się uśmiałem poziomem skupienia; może lekko nieadekwatnym do tego, co modelka ( ;) ) akurat robiła i po prostu postanowiłem pstryknąć jej fotę, aby uwiecznić ten psychofizyczny stan. :tongue_winking: A przy okazji zastanawiałem się, jak będzie wyglądać w szarości taka oprawka okularów. ;)
Co do tła - no cóż; nie miałem zbyt wiele miejsca i to właściwie jedyny kadr, jaki udało mi się wymyśleć. Starałem się jak najbardziej rozmyć tło, no ale umiejętności techniczne nie poszły w parze z chęciami.

Ale kontynuując moje pytanie i może odrobinę je przeredagowując, aby uniknąć "dorabiania teorii" ;) . Czy taki dobór kadru jest niepoprawny? Czy powinienem go w takich sytuacjach unikać w przyszłości? Bo dla mnie, jako osoby, która to zdjęcie robiła i doskonale wie, dlaczego głowa jest pod takim, a nie innym kontem, tak, jak jest, jest ok.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

ja już się na ten temat wypowiedziałem...dodam, że moja wypowiedź tyczyła się tego konkretnego przypadku ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
czorny-----
Początkujący

alex napisał(a):



Ale kontynuując moje pytanie i może odrobinę je przeredagowując, aby uniknąć "dorabiania teorii" ;). Czy taki dobór kadru jest niepoprawny? Czy powinienem go w takich sytuacjach unikać w przyszłości? Bo dla mnie, jako osoby, która to zdjęcie robiła i doskonale wie, dlaczego głowa jest pod takim, a nie innym kontem, tak, jak jest, jest ok.




Nie kumam tego, czy Ty zadajesz pytanie czy coś opisujesz / odpowiadasz / podajesz jakieś twierdzenie / tezę ?

Generalnie cały problem sprowadza się raczej do tego, że zdjęcie które kadrujesz w taki a nie inny sposób z przyczyn wiadomych tylko sobie, które jest wystawione na publiczną krytykę, będzie poddane tej krytyce zawsze pod innym kątem aniżeli w kontekście tego, co siedziało Ci w głowie w trakcie naciskania spustu. Nie zrozum mnie źle ale nikogo to nie będzie obchodzić bo i z jakiej racji miałoby. Nikt nigdy nie będzie wiedział tego co miałeś na myśli i dlaczego robiłeś to zdjęcie akurat tak a nie inaczej. Ocenie poddany będzie wynik tego co zrobiłeś a nie cała otoczka twórczości. Warto jest więc wziąć to pod uwagę i to najlepiej wtedy, kiedy zdjęcie się robi a jak już nie da rady to wtedy, kiedy się je umieszcza w necie.

Pozdr....

alex------
Początkujący

Ok, widzę, że temat się trochę rozmył i wypaczył; być może po prostu nie potrafię wystarczająco jasno przedstawić i co mi chodzi. Może przy innej okazji... ;)
Dziękuję za konkretne uwagi do zdjęcia nr 3. :]