anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony A6000 AF ( autofokus )

profile.country.PL.title
Spacerowicz
Poszukiwacz

Sony A6000 AF ( autofokus )

Uzywam tego aparatu i moim zdaniem za często nie trafia AF tak jak powinien. Co innego jak by to był jeden raz na 100 zdjeć.  Do tego ten firmowy obiektyw na krawędziach psuje cały efekt. Czy można mi polecić jakiś „darmowy” program do miniaturyzowania zdjęć wraz z poprawieniem ostrości?

17 ODPOW. 17
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Odnośnie obiektywu -piszesz o szkle dodawanym do zestawu czyli tzw. kitowym obiektywie? Faktycznie, przy w pełni otwartej przysłonie nie jest najlepszy ale to obiektyw "za grosze". A nawet najlepsze obiektywy za grube dziesiątki tysięcy są gorsze w rogach pod względem ostrości niż w centrum kadru. Najlepiej, gdy tylko warunki pozwolą przymykać przysłonę o jedną działkę (nawet podnosząc ISO), poprawa będzie od razu zauważalna.

Jeżeli chodzi o AF to w jakim trybie pracujesz - punktowy, strefowy, wielopokoleniowej czy jakiś inny? Również czy tryb pracy AF to tryb ciągły, pojedynczy czy zdajesz się na aparat aby on wybierał tryb pracy AF? W skrócie w trybie wielopokoleniowej aparat decyduje na jaki fragment kadru ustawić ostrość + są to najczęściej fragmenty o jak największym kontraście i znajdujące się jak najbliżej fotografa. W trybie punktowym to Ty decydujesz na co chcesz ustawić ostrość. Druga sprawa to tryb pracy AF. Tryb single polega na tym, że ostrość jest ustawiana w momencie naciśnięcia spustu do połowy i jest zablokowana aż do puszczenia spustu - możesz zmienić kadr a ostrość będzie na tym obiekcie,, na który ją ustawiłeś. Ale gdy obiekt się porusza lub Ty zmienisz odległość do obiektu to musisz ponownie nacisnąć spust do połowy aby ustawić ostrość od nowa. W trybie AF ciągłego ostrość jest ustawiana w sposób ciągły od momentu naciśnięcia spustu do połowy. Ale tryb ten nie jest najsprawniejszy w tym modelu, został poprawiony zdecydowanie w A6500, A7mk3 czyli w modelach bieżących.

Przepraszam, że tak ogólnikowo ale piszę z tabletu więc mi trochę trudno. Pytaj konkretnie a będę starał się odpowiedzieć.

profile.country.PL.title
Aang0_-.
Poszukiwacz

Cześć. Dziękuję za fajną wypowiedź. Dowiedziałem się coś na temat, jestem początkujący w fotografii. W jakim autofokusie polecasz pracę na tym aparacie ? 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Od tematu co fotografujesz zależą ustawienia aparatu.

Ponieważ ja fotografuję poruszające się obiekty i mam przyzwyczajenia z czasów, gdy AF nie był najlepszy fotografuję wybierając obszar "środek" lub "elastyczny punktowy" i dodatkowo mam najczęściej ustawiony ciągły AF. Natomiast fotografując statyczne sceny ustawiłbym tryb pojedynczy AF i obszar podobnie jak używam obecnie (kwestia przyzwyczajenia, znam wiele osób, które mnie za to skrytykują / krytykują i twierdzą, że inne tryby są wygodniejsze - oczywiście, że tak, każdy fotografując jakiś czas doszedł do pewnych rozwiązań i te są dla niego najlepsze więc i Ty musisz poeksperymentować i znaleźć swój własny złoty środek).

 

profile.country.PL.title
Spacerowicz
Poszukiwacz

Zobaczę co i jak. Niestety brakuje mi książki z instrukcja do tego aparatu. Takiej gdzie każda funkcja jest opisana.

Fragmenty zdjęć Sony E 16-50 mm f/3.5-5.6 PZ OSS . Dodam że bardzo często AF nie trafia:

napis tornapis torbudynekbudynekpłotpłotFiguraFiguramarketmarket

I jak pomniejszyć zdjęcia bez utraty ostrości na krawędziach. Gimp i IfranV jakby rozmazywały krawędzie.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć!

 

Czy te słabsze obszary ostrości w rogach ulegają poprawie po przymknięciu przysłony obiektywu?

 

To nie jest wybitny obiektyw, szczególnie z max otwartą przysłoną i na szerokim kącie, ale po domknięciu przysłony jest lepiej.  

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Dodam tylko, że część zdjęć wygląda bardziej na poruszone, albo z taką a nie inną ostrością obiektywu niż na błędne ustawienie AF.
profile.country.PL.title
Spacerowicz
Poszukiwacz

Raczej staram sie domykać obiektyw, dość często sam aparat sugeruje przysłane na poziomie 9. Domyślam się, że obiektyw nie jest rewelacyjny, ale jakieś minimum powinien spełniać. Wątpię by zdjęcia były poruszone. Te z figurą 1/100 sek przysłona f/11 ogniskowa 20 mm. Zdjęcie z płotem iso 100, f/9, czas 160, ogniskowa 23 mm.

Przykład kolejnych zdjęć, przy użyciu statywu i samowyzwalaczu ( pomijam fakt ze funkcje HDR, czy ISO Auto wtedy nie działają)

 

 

profile.country.PL.title
Spacerowicz
Poszukiwacz

DSC05882.JPGDSC05932.JPG

profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Pierwsze z płotkiem, to po prostu masz efekt głębi ostrości, krawędź bliżej, wyszła ci z ostrości. Musiał byś bardziej domknąć obiektyw.

Jeżeli chcesz testować szkło, czy prawidłowo łapie ostrość, jak wygląda ostrość na brzegach, to należy to robić na równoległej powierzchni do płaszczyzny matrycy. Np. jakaś ściana z cegieł, płot, krawędź lasu.


SELP1650 wybitny nie jest,

 

Tutaj masz przykład zdjęć z A6000

https://www.dropbox.com/sh/uxyfj643220bghg/AADiaFIHLaPiqfQVl1IHrcwMa?dl=0 ale żadne zdjęcie nie jest zrobione Kitem (czyli 1650).
Poćwicz, mocniej domknij jeżeli potrzebujesz mieć wszystko ostre, tj. duża głębia ostrości, wymaga minimum tych F11, oczywiście zależnie od odległości i ogniskowej.
Polecam na sucho pobawić się dof.symulator

PS. dodatkowo polecam jednak używać AF w trybie punktowym, wtedy masz pełną kontrole nad tym gdzie aparat ci ustawi ostrość, szeroki w przypadku takich j.w ujęć może ci ustawić na zupełnie przypadkowym punkcie, nie koniecznie dobrym z punktu widzenia fotografującego :wink: