Join now - be part of our community!

Problem with 75xg9505 horizontal lines/ Проблема с 75XG9505 - серые прозрачные горизонтальные полосы

profile.country.RU.title
dtagirov
New

Problem with 75xg9505 horizontal lines/ Проблема с 75XG9505 - серые прозрачные горизонтальные полосы

Please, help me!

 

The 75x9505 TV suddenly has horizontal gray streaks that look like they're on top of the picture; they do not move, always in the same place, in any content, and even in the TV menu. At first they are visible only in the upper left corner, but after a while they cover the entire screen area, although in some parts of the screen they are barely visible or almost invisible, but in the upper left corner they are always visible best, and darkest. I contacted the official service in my city, sent them a description and photos of the problem, but at the moment I have not received any response, and I am just very upset at the moment. I just want to know if it's worth repairing and if it can be fixed without changing the screen and I want to know if someone can help me - this problem is more inherent in electrical boards and replacing some block inside can help me, Or is this problem more often related to the screen itself? (he is a physical whole, there were no cracks, damage or blows). Please help me! (

=====

На телевизоре 75кс9505 внезапно появились горизонтальные полосы серого цвета, которые выглядят так, будто бы находятся поверх изображения; они не двигаются, всегда на одном и том же месте, в любом контенте, и даже в меню телевизора. Сначала они видны только в левом верхнем углу, но через некоторое время покрывают всю площадь экрана, хотя в каких то частях экрана они еле видны или практически не видны, но в левом верхнем углу они всегда видны лучше всего, и темнее всего. Я обращался в официальный сервис в моём городе, отправил им описание и фотографии проблемы, но в данный момент не получил никакого ответа, и я просто очень расстроен в данный момент. Я просто хочу понять - целесообразно ли его ремонтировать, и можно ли его починить, не меняя экран, и хочу знать, если кто-то может мне помочь - эта проблема более присуща электрическим платам, и замена какого-то блока внутри может мне помочь, или эта проблема чаще связана с самим экраном? (он физический целый, никаких трещин, повреждений или ударов не было). Пожалуйста, помогите мне! (

 

2.jpg3.jpg12.jpg9.jpg11.jpg

1 REPLY 1

Hi,

I have the same issue with this model.

Any idea if this can be fixed?

Puscasuconstantin_0-1699874875669.jpeg