anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Głośniki do TV - podstawy

ROZWIĄZANE
tdkiska
Nowicjusz

Głośniki do TV - podstawy

Witam

Proszę o wyrozmumiałość, bo w temacie jestem zielony.

Mam:

TV Sony KDL46EX650 Specyfikacja TV  (m.in. z wyjściem optycznym audio)

Dekoder UPC Mediabox HD z nagrywarką (m.in. z wyjściem optycznym audio)

Odtwarzacz Blu-ray Samsung (m.in. z wyjściem coaxial, bez optycznego audio)

 

Aktualnie podłączenie jest takie:

UPC -> HDMI -> TV

Blu-ray -> HDMI -> TV

okazjonalnie Laptop -> HDMI -> TV

 

Wg UPC część kanałów nadawanych jest z dźwiękiem 5.1.

 

Chcę kupić możliwie prosty zestaw głośników oferujący jak najlepszy standard dźwięków (standard - nie jakość, czyli 5.1 ale nie za grube tysiące).

Mam kilka pytań (część jak przypuszczam żenująco podstawowych):

 

1. Standard 5.1 to najlepszy oferowany przez UPC, używany także na filmach Blu-ray i "zawiera w sobie" np. Dolby Digital używany czasami np. przez TVN)? Chodzi mi o to czy kupując zestaw głośników 5.1, a oglądając program tv lub film z dźwiękiem bez 5.1, będę miał dźwięk w najlepszym standardzie użytym w oglądanym programie/filmie.

 

2. Dla laika najprostszym sposobem podłączenia głośników jest: TV -> jakiś kabel -> głośniki. W ten sposób niezależnie od źródła filmu (UPC, Blu-ray, USB podłączony do TV, laptop podłączony do TV) będzie można używać tych głośników. Czy to rozumowanie jest właściwe? Czy po drodze nie nastąpi jakaś strata jakości (utrata 5.1).

 

3. Jeśli głośniki mają być podłączone do TV, to rozumiem, że powinno to być zrealizowane przez wyjście optyczne audio w TV?

 

4. Czy w zestawie z głośnikami trzeba mieć też amplituner, wzmacniacz (ew. inne urządzenie poza głośnikami)? Jeśli tak, to bardzo proszę o proste wyjaśnienie w kilku słowach dlaczego tak jest :slight_smile: Pytam o to, bo im mniej urządzeń tym dla mnie lepiej.

 

5. Na co zwracać uwagę szukając głośników/zestawu. Wiadomo, że musi mieć wejście takie jak wyjście z urządzenia do którego będzie podłączone. Czy coś jeszcze jest istotne?

 

Będę też wdzięczny za jakieś propozycje. Najważniejsze to cena i prostota.

Dzięki, pozdrawiam.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

W odpowiedzi na Twoje pytania wygląda to tak:

Ad. 1. Wszystko zależy od tego jaki sygnał jest nadawany. Jeśli nadawany jest dźwięk przestrzenny 5.1 to usłyszysz 5.1, jeśli stereo to sygnał będzie 2.0 wyjątkiem jest sytuacja kiedy użyjesz amplituner/kino domowe które pozwala z dźwięku np. 2.0 zasymulować 5.1. Należy również zwrócić uwagę na system w jakim dźiwęk jest nadawany np. Dolby Digital czy Dolby Digital + bo nie każdy TV/amplituner/kino domowe odtwarza wszystkie formaty. Zasada jest taka im więcej sprzęt obługuje tym lepiej.

Ad. 2. Strata jakości nie nastąpi. Jednakże nie wszystkie TV pozwalją np. na sytujację że dźwięk 5.1 z BluRay wychodzi poprzez wyjście optyczne TV. W przypadku Twojego TV nie powinno być problemu.

Ad. 3. Wychodząc z TV poprzez wyjście optyczne musić to wyjście podłączyć do jakiegoś wzmacniacza/amplitunera/kina domowego do którego dopiero podłączasz głośniki. Rozwiązań jest wiele może to być kino domowe który np. pozwoli na tworzenie pseudo pól dźwiękowych o czym pisałem wcześniej, może to być subwoofer ze wzmacniaczem do którego połączasz pozostałe głośniki.

Ad. 4.Z reguły telewizory nie posiadają wbudowanego wzmacniacza do podłączenia bezpośrednio głośników oczywiście nie mówię, że takich nie ma ale ogólnie jest to rzadkość. Kino domowe tak jak pisałem wcześniej pozwala na większe możliwości np. możesz wtedy TV podłączyć do kina domnowego nie po wyjściu optycznym ale po HDMI (ARC), co pozwala na to że włączając TV włączy się automatycznie kino domowe. Najlepiej jeśli będzie to Sony bo wtedy będziesz mógł skorzystać z funkcji BRAVIA SYNC.

Ad. 5. Tak jak pisałem wcześniej jeśli zestaw kina domowego to aby obsługiwał jak najwięcej pól dźwiękowych. Moc zależna od wielkości pomieszczenia w której będą stały. Napisz do jakiej wielkości pomieszczenia, jaki budżet to postaram się coś polecić. Warto też wybrać się do sklepu i posłuchać kilku zestawów.

 

Pozdrawiam

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

W odpowiedzi na Twoje pytania wygląda to tak:

Ad. 1. Wszystko zależy od tego jaki sygnał jest nadawany. Jeśli nadawany jest dźwięk przestrzenny 5.1 to usłyszysz 5.1, jeśli stereo to sygnał będzie 2.0 wyjątkiem jest sytuacja kiedy użyjesz amplituner/kino domowe które pozwala z dźwięku np. 2.0 zasymulować 5.1. Należy również zwrócić uwagę na system w jakim dźiwęk jest nadawany np. Dolby Digital czy Dolby Digital + bo nie każdy TV/amplituner/kino domowe odtwarza wszystkie formaty. Zasada jest taka im więcej sprzęt obługuje tym lepiej.

Ad. 2. Strata jakości nie nastąpi. Jednakże nie wszystkie TV pozwalją np. na sytujację że dźwięk 5.1 z BluRay wychodzi poprzez wyjście optyczne TV. W przypadku Twojego TV nie powinno być problemu.

Ad. 3. Wychodząc z TV poprzez wyjście optyczne musić to wyjście podłączyć do jakiegoś wzmacniacza/amplitunera/kina domowego do którego dopiero podłączasz głośniki. Rozwiązań jest wiele może to być kino domowe który np. pozwoli na tworzenie pseudo pól dźwiękowych o czym pisałem wcześniej, może to być subwoofer ze wzmacniaczem do którego połączasz pozostałe głośniki.

Ad. 4.Z reguły telewizory nie posiadają wbudowanego wzmacniacza do podłączenia bezpośrednio głośników oczywiście nie mówię, że takich nie ma ale ogólnie jest to rzadkość. Kino domowe tak jak pisałem wcześniej pozwala na większe możliwości np. możesz wtedy TV podłączyć do kina domnowego nie po wyjściu optycznym ale po HDMI (ARC), co pozwala na to że włączając TV włączy się automatycznie kino domowe. Najlepiej jeśli będzie to Sony bo wtedy będziesz mógł skorzystać z funkcji BRAVIA SYNC.

Ad. 5. Tak jak pisałem wcześniej jeśli zestaw kina domowego to aby obsługiwał jak najwięcej pól dźwiękowych. Moc zależna od wielkości pomieszczenia w której będą stały. Napisz do jakiej wielkości pomieszczenia, jaki budżet to postaram się coś polecić. Warto też wybrać się do sklepu i posłuchać kilku zestawów.

 

Pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
Mylagos
Użytkownik

Od siebie dodam pewne informacje do punktu numer 2.

W tych linkach znajdziesz informacje na temat ustawień telewizora, co trzeba zmienić by wykorzystać zewnętrzny zestaw głośnikó zamiast tych wbudowanych :

 

http://pdf.crse.com/manuals/AE7Q100411/PL/c_asys_europe_co_opt.html

 

oraz:

http://pdf.crse.com/manuals/AE7Q100411/PL/c_extsnd_digaout.html